» News


Inno3D i nowa generacja coolerów GPU z linii iChill


Alternative Text

> Chłodzenie powietrzem - dodał
Maj 20, 2016 - 14:43 UTC
Skomentuj pierwszy!


Wymagający użytkownicy wydajnych kart graficznych bardzo często przywiązują uwagę również do jej systemu chłodzenia. Wymaga się najczęściej tego, aby cooler GPU był jednocześnie odpowiednio wydajny oraz możliwie jak najbardziej cichy (sami również weryfikowaliśmy kilka modeli). Niektórzy producenci kart graficznych co jakiś czas wręcz prześcigają się w zaprezentowaniu nie tyle karty graficznej a właśnie samego jej coolera GPU (vide EVGA lub MSI). Ostatnio do grona takich marek dołączyła Inno3D. Oto bowiem oficjalnie zapowiedziano zamiar wdrożenia nowej generacji coolerów GPU z linii iChill stosowanych w kartach graficznych nVidia z serii HerkuleZ.

Najnowsza koncepcja chłodzenia kart graficznych dotyczy przede wszystkim modelu iChill X4 i opiera się na kilku znanych pomysłach oraz pewnym novum. Zaplanowano bowiem:

  • jednoczesne i wydajne chłodzenie kości pamięci oraz sekcji zasilania
  • zastosowanie rozbudowanego radiatora z 3 wentylatorami
  • zastosowanie backplate’u

To, co jednak w przypadku iChill X4 jest dość nietypowe to fakt iż za skuteczne chłodzenie sekcji zasilania odpowiadać będą dwa heat-pipe’y oraz dedykowany wentylator typu 50 mm. Za chłodzenie rdzenia kart z systemem iChill X4 będzie już z kolei odpowiadać rozbudowany radiator z systemem 123 aluminiowych finów oraz trzema wentylatorami typu 92 mm (od razu uprzedzam, że całość nie będzie zatem zbyt kompaktowa).

Inno3D A.P.C.S.

Wprawdzie na razie zaprezentowano właściwie jedynie marketingowy dokument koncepcyjny, jednak spodziewać się można iż nowy typ coolera GPU z czasem będzie zastosowany czy to na kartach GTX 1080 czy to na GTX 1070. Czy tak też się jednak stanie? Cóż, czas pokaże…

Źródło: inno3D

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (3 votes cast)
Inno3D i nowa generacja coolerów GPU z linii iChill, 7.0 out of 10 based on 3 ratings