» Worklog

Lancool K62 – obudowa stworzona do wodowania

» Worklog

Lancool K62 – obudowa stworzona do wodowania


Alternative Text

Previews - dodał
Wrzesień 7, 2009 - 16:56 UTC
28 komentarzy


Lancool K62

Kiedy użytkownik PC zaczyna wodować komputer w stosunkowo małej i ciasnej obudowie (w moim przypadku była to konstrukcja Antec Solo) po jakimś czasie zaczyna chcieć czegoś więcej. Dotyczy to zarówno kwestii samej wizji układu wodnego czy też po prostu obudowy. W moim przypadku wyraźnym zmianom w konfiguracji PC nie uległy jedynie płyta główna, procesor, pamięci i dyski. Pojedynczą chłodnicę Fesera zastąpiłem potrójną chłodnicą BlackWatera z linii Advanced, na płytę główną dodałem bloczek na NB oraz na Mosfety natomiast obudowę Antec Solo zastąpiłem konstrukcją Lancool K62 z linii Dragon Lord. Mam nadzieję, że wymiana chłodnicy została tym samym wyjaśniona, po prostu K62 posiada specjalny top umożliwiający montaż cienkich chłodnic (o grubości do 3cm) w miejscu fabrycznie zamontowanych dwóch 14cm wentylatorów natomiast pojedynczy Feser raczej nie sprostałby zadaniu wydajnościowemu. Naturalnie pomijam tu fakt, że Xchanger 120 i tak odstawałby z tyłu obudowy a z potrójną chłodnicą BlackWatera problemu tego nie ma, gdyż wszystko będzie schowane w środku. Jakie inne ciekawostki kryje w sobie Lancool K62? Czy faktycznie jest ona tak łatwa do zwodowania? Zapraszam do lektury!

Na początek przybliżę nieco specyfikację obudowy i jej przeznaczenie. Lancool K62 należy do rodziny Dragon Lord zapowiadanej na minionych targach Computex w Taipei. Według obranej wtedy „nomenklatury” opisywana dziś konstrukcja to Dark Ice a swoją nazwę zawdzięcza zapewne podświetleniu na niebiesko trzem 14cm wentylatorom (jest jeszcze czwarty -12cm – jednak nie jest on podświetlany) oraz niemal całemu czarnemu wnętrzu. Obudowa jest całkiem spora o czym świadczą jej gabaryty: 494 x 214 x 498mm (odpowiednio wysokość x szerokość x długość) oraz ponad 9,5kg wagi. W kwestii przepływu powietrza obudowa należy do bardzo dobrze wentylowanych:

  • 1x 120mm z tyłu
  • 1x 140mm z przodu
  • 2x 140mm na górze

Lancool K62

Lancool K62

Lancool K62Możliwości montażowe oraz liczne praktyczne pomysły to także niewątpliwe zalety Lancoola K62. Bez problemu zmieścimy tu najdłuższe kart graficzne (ok. 29cm na GPU) i największe coolery CPU zaś same dyski montowane są bez użycia narzędzi – w specjalnych „obudowach” niwelujących ewentualne ich drgania (w ten sposób możemy zamontować 4 dyski, pozostałem musimy próbować zamontować w obrębie pięciu zatok 5.25”). Ciekawym patentem jest tu także zastosowanie specjalnych zacisków do kart rozszerzeń (śledzie obudowy są demotnowalne – nie trzeba ich wyłamywać) oraz „obejma” na zasilacz ATX (dzięki niej nie trzeba stosować śrubek). Dodajmy tutaj jeszcze fakt, że aranżacja okablowania z PSU nie stanowi tutaj problemu (mamy bowiem zarówno specjalne „przegródki” tuż przy jednostce zasilającej jak też otwory w tacce na płytę główną), mamy filtry przeciwkurzowe i solidne wykonanie a otrzymamy wizję naprawdę konkretnej i praktycznej obudowy.

Lancool K62

Lancool K62

Jak więc widać już na przysłowiowe „dzień dobry” Lancool serwuje ciekawy produkt nawet dla zwykłego użytkownika. Oczywiście dla zwolennika chłodzenia wodnego ważniejsze będą inne aspekty i to właśnie na nich dziś się skupię…

Dwa 140mm wentylatory na górze mają klasyczną grubość (25mm) i są przymocowane przy pomocy śrubek i specjalnych gumowych „nakładek.”. Fabrycznie zamocowane są one w obrębie demontowalnego topu zajmując prawie całą jego objętość. „Prawie” robi jednak wielką różnicę i wystarczy odrobina wyobraźni aby zmieścić tam jakąś potrójną chłodnicę o grubości do 3cm (w przypadku chłodnic o innym rozstawie gwintów niż ma BlackWater trzeba się dodatkowo liczyć z powiększeniem otworów na gwinty umieszczonym przy wentylatorze bliżej tyłu obudowy). Niestety po umieszczeniu chłodnicy w miejscu wentylatorów top nie domknie się do końca? Powód? Podłużny kawałek plastiku po wewnętrznej stronie topu. Na szczęście można go bez problemu ułamać (uwaga – pierwsza inwazja w hardware). Po takim zabiegu top się zamyka, na styk ale się zamyka…W przypadku podwójnej cienkiej chłodnicy nie trzeba nic wyłamywać tylko wymontować wentylatory. Co ciekawe demontaż 140mm wentylatorów jest banalnie prosty. Lancool K62 posiada bowiem większe otwory połączone z tymi, które trzymają wentylatory dzięki czemu montaż i demontaż jest dziecinnie prosty, po prostu „włóż i przesuń”.

Lancool K62

Lancool K62

Lancool K62

Lancool K62

Lancool K62

Lancool K62

Ok., mamy chłodnicę…Co dalej? Jeśli ktoś myśli o zastosowaniu dwóch fabrycznych 14cm wentylatorów do stworzenia przepływu powietrza przez chłodnicę musi się liczyć z tym, że albo będzie musiał mieć płytę gdzie gniazdo 4/8-pin jest w innym miejscu niż w górnej części płyty głównej albo będzie musiał zaingerować w obudowę wentylatora (uwaga – druga ingerencja w hardware). W moim przypadku wybrałem „cięcie”…Wygląda może i paskudnie ale jak się przekonamy po zmontowaniu wszystkiego praktycznie w ogóle tego nie widać. Lecimy dalej…Następny element to pompka i rezerwuar. Tak jak w przypadku Anteca Solo tak i tutaj postanowiłem wykorzystać przestrzeń zatok 5.25”. Aby spełnić wymagania mojej wizji LC pompka BlackWater Atlantis DP-600 zmuszona jest pracować w innej pozycji niż przewidział producent (jak się już wcześniej przekonałem nie jest to dla niej większy problem) a rezerwuar Swiftech MCRES Micro rev. 2 musi być umieszczony tak aby nie było problemu z połączeniem wężem.

Lancool K62

Do rozpatrzenia pozostały jeszcze bloki wodne. W moim przypadku do EK Supreme LT Acetal (z poprzedniego układu) dołączyły jeszcze EK NB/SB Asus 4 Acetal (na mostek północny) oraz EK Mosfet Asus 1 Acetal (wiadomo, na mosfety). Ponieważ wszystko jest praktycznie czarne nie obeszło się bez malowania „tego i owego”. Dzięki temu płyta główna Asus P5B Premium zyskała „nowy blask” i kolorystycznie nie raziła tak jak niegdyś…

Lancool K62

Po licznych wstępnych przymiarkach na sucho okazało się, że do chłodnicy niezbędny jest przynajmniej jeden „przedłużacz gwintu” czyli adapter męsko-żeński z gwintem 1/4″ a o fabrycznym tylnym wentylatorze mogę właściwie zapomnieć – przez taki układ złączek Fesera jak chciałem zmieści się jedynie coś cieńszego niż 25mm.

Lancool K62

Jeszcze tylko zalanie wszystkiego Feserem One UV Blue, właściwe odpowietrzenie i układ wodny B&B by t.luk ujrzał światło dzienne…Tak właściwie to zobaczył potem jeszcze UV (katody czasem naprawdę się przydają) i w obecnej formie prezentuje się mniej więcej tak:

Lancool K62

Lancool K62

Lancool K62

Lancool K62

Lancool K62

Lancool K62

Lancool K62

Podsumowanie

W obudowie Lancool K62 chłodzenie wodne to nie tylko opcja, to fakt. Podejrzewam, że niektóre wizje układów wodnych nie będą tutaj wymagały większych przeróbek a ewentualne modyfikacje będą już zależeć od tego czego dany użytkownik wymaga. W moim przypadku układ B&B by t.luk miał się cały zmieścić się w środku i efekt ten uzyskałem. Ktoś kto chce stworzyć coś bardziej rozbudowanego będzie albo musiał zaingerować w hardware o jeden raz więcej (np. takie wycięcie topu aby położyć tam potrójnego Fesera) albo zadowolić się np. tym, że producent przewidział tu otwory na węże z tyłu obudowy. W każdym razie seria Dragon Lord do wodowania jak najbardziej się nadaje.

Lancool K62

Lancool K62

AKTUALIZACJA

Na prośbę sprawdziłem także jak prezentują się ewentualne możliwości zamontowania podwójnej chłodnicy Fesera między zasilaczem a przednim wentylatorem. Po zdemontowaniu koszyka na dyski (do obudowy przykręcony jest on trzema śrubkami – jedną na górze i dwiema na dole) do zagospodarowania jest ok. 28cm (odległość między krawędzią standardowego zasilacza a przednim 14cm wentylatorem). Feser Xchanger 240 to praktycznie 29cm długości więc albo nie obędzie się bez jakichś modyfikacji  (np podmiana przedniego wentylatora na cienki 12cm) albo chłodnicę trzeba będzie umieścić nad zasilaczem (a wtedy powinna wejść bez problemu nawet większa :)).

Lancool K62

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.9/10 (12 votes cast)
Lancool K62 - obudowa stworzona do wodowania, 9.9 out of 10 based on 12 ratings