»Tytuł recenzji

Test past termoprzewodzących – mity i fakty

» Recenzja

Test past termoprzewodzących – mity i fakty


Alternative Text

Reviews - dodał
Grudzień 16, 2011 - 10:27 UTC
40 komentarzy


« PoprzedniaNastępna »

Zanim zapoznamy się z konkretnymi wynikami proponuję wizualizację (w postaci wykresu) łatwości aplikacji poszczególnej pasty. Proponuję tutaj skalę punktową od 1 do 5 gdzie 1 oznacza, że pasta jest praktycznie niemożliwa do rozprowadzenia bez wcześniejszego mocnego podgrzania (np. suszarką) a 5 oznacza, że pasta ma taką konsystencję że rozprowadza się bez żadnego problemu. W każdym razie oto jak to wygląda w praktyce:

Test past termoprzewodzących - Łatwość aplikacjiChyba nikogo nie dziwi to, że pasta IC  Diamond 7 Carat należy do past, które bardzo trudno rozsmarować. Przyznam szczerze, że potrzebowałem do jej rozsmarowania co najmniej dwa razy tyle czasu co przy np. Zalmanie ZM-STG2. Warto także pamiętać, że gdyby w niniejszym teście występowała również jakaś pasta „pędzelkowa” (np. Zalman ZM-STG1 lub Revoltec Diamond Grease), to taka pasta otrzymałaby „6”. No ale przejdźmy do „tego co tygryski lubią najbardziej” czyli do testów wydajności past termoprzewodzących:

Test past termoprzewodzących - Wydajność pastJak widać pomiędzy przetestowanym pastami termoprzewodzącymi jest tutaj w teorii tylko 4 stopni różnicy ale mimo to widoczna jest też tzw. „górna półka” (Arctic MX-2, Phobya HeGrease Extreme, IC Diamond 7 Carat oraz Antec Formula 7). Wiadomo, że są to jedynie zaokrąglone wartości jednak żeby mieć nieco pełniejszy obraz tego typu testu past termoprzewodzących rozpatrzmy jeszcze dwa dodatkowe aspekty ażeby potwierdzić to, że różnice między pastami mogą jednak sięgać więcej niż 4 stopni a owe 4 stopnie różnicy dotyczą jedynie samych „sztywnych” założeń testowych…

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.6/10 (55 votes cast)
Test past termoprzewodzących - mity i fakty, 8.6 out of 10 based on 55 ratings

« PoprzedniaNastępna »

 1. Test past termoprzewodzących - mity i fakty
 2. Test past termoprzewodzących - prezentacja zawodników
 3. Test past termoprzewodzących - platforma testowa i metodologia
 4. Test past termoprzewodzących - wyniki
 5. Test past termoprzewodzących - temperatury CPU a sposób aplikacji pasty
 6. Test past termoprzewodzących - mocne OC procesora z pastą dobrą i z pastą słabą
 7. Test past termoprzewodzących - podsumowanie i nagrody

 • Fajny test, dzięki! Może mogłoby być jeszcze więcej treści, ale jest ok 🙂
  Dowiedziałem się między innymi jak można nakładać pastę – nie znałem tylu sposobów, a sposób z ‚x’ bardzo mi się podoba, bo wydaje się być dość wygodny, a jak widać jest również skuteczny!

 • Szczerze powiedziawszy to obaliliście mity nakładania pasty termo-przewodzącej bo wszyscy „karzą” na forach rozsmarować równomiernie ziarenko 🙂

 • Wiedziałem że MX-2 jest świetny, ludzie na forach internetowych to jednak zwykle nie wiedzą co gadają!

 • Dobra pasta to podstawa!

 • No właśnie metoda „X” i mnie zaskoczyła 🙂 Jak dobrze pamiętam na którymś zagranicznym serwisie też taką metodę sprawdzali i również wypadła ona bardzo dobrze jednak pamiętajmy, że sporo może może zależeć od krzywizny podstawy radiatora, krzywizny IHS-a na procesorze oraz od konsystencji pasty 🙂

 • Ja nigdy nie stosowałem „ziarenka” aczkolwiek kto wie, może gdyby to były dwa większe ziarenka to wynik byłby lepszy 🙂

 • Jak już wiesz nie tylko mnie ta pasta zaskoczyła 🙂 Szkoda tylko, że MX-4 ma niby wyższy numerek ale jest słabsza 😉 Coś jak Mugen 2 vs Mugen 3? 😉

 • no dobra… a co z wygrzewaniem pasty? 1 godzina wystarczy? Chyba każda pasta osiąga max swoich możliwości po różnym okresie wygrzewania kilkunastu-kilkudziesięciu godzin??

 • Równolegle do tego testu sprawdzałem prywatnie w domu dwie pasty (Zalman ZM-STG2 oraz Antec Formula 7). Najpierw „działałem” tydzień na jednej a potem tydzień na drugiej (dziennie ok. 4 godzin). Cooler CPU to Noctua NH-C14 a komputer służył zarówno jako narzędzie pracy (teksty testów) jak też i do rozrywki (gry typu Batman Arkham City oraz Crysis 2). Efekt? Różnice sięgnęły może jednego stopnia 😉 Tak naprawdę to producenci powinni podawać informację po jakim czasie należy pastę wymienić bo nie raz i nie dwa słyszałem o zaschniętych patach na CPU lub GPU przez co temp. sięgały bez problemu 90-100 stopni…

 • Łukasz Talkowski

  Nie wiem czy AC nie mówiło o 300h.

 • Łukasz Kępiński
  Bodajże kiedyś na PCLabie ktoś coś takiego sprawdzał. Efekt? Różnica max. 2 stopnie 😉

 • test ciekawy i można wyciągnąć ciekawe wnioski 🙂

  Popraw tyko kilka błędów, które Ci się wkradły (zapewne pośpiech 🙂 )

  „niespecjalnie uwzględnia jego nieodzownego jego ” powtarza sie słowo „jego”

  ” Wydawać by się jednak mogło, że pomiędzy najlepszymi pastami nie ma specjalnie dużych realnych różnic (co najwyżej 2-3 stopnie Celsjusza) i użytkownik tego specjalnie nie odczuje.” – słowo „specjalnie ”

  „Mam nadzieję, że niniejszy test past termoprzwodzących przyniósł odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Mam nadzieję” mam nadzieję….

  „Naturalnie bardzo dobrze wypadły też tutaj pasty takie popularne pasty ” pasty x2

  Test super jednak, sporo powtórzeń 🙁

 • Poprawione 🙂 Dzięki za korektę 🙂

 • Czyli potwierdza się to o czym pisałem, tak długie wygrzewanie to max. 2 stopnie różnicy 😉

 • Witam. Fajny art, aczkolwiek ja używam tylko Arctic Silver V (przyzwyczajenie) ale jak „wykończę swoją tubkę” to chyba czas na „upgrade” do MX-2. Co do recki to mały błąd w pk. 7 : „past termoprzwodzących” nie powinno być termoprzewodzących ? 😉
  Pozdrawiam.

 • Dzięki, już poprawione 🙂

 • Wielką zaletą MX-2 jest gigantyczna tuba (65g), dzięki której można obsmarować wszystkich sąsiadów:)

 • Pingback: Anonim()

 • Pingback: Gelid GC-Extreme 10g - dużo pasty | Chłodzenie.net()

 • Pingback: EK-Supremacy PreciseMount Add-on Naked Ivy | Chłodzenie.net()

 • Pingback: Nowy test past termoprzewodących | Chłodzenie.net()

 • Mariusz

  Jestem laikiem w tym temacie, ale chyba nie trzeba byc geniuszem zeby zobaczyc ze autor tekstu przy probie „ziarnko” praktycznie w ogole nie nalozyl pasty. To czysta manipulacja (choc nie wiem w jakim celu, he?)

  100% wiarygodny test musialby miec jeden podstawowy warunek – w kazdej metodzie trzeba uzyc dokladnie tyle samo pasty.

  Wystarcza mi te zdjecia aby zobaczyc ze w metodzie „X” uzytko okolo 8-10 razy wiecej pasty niz w metodzie „ziarna”! To jak ma byc wydajniesza? Moja ocena testu to 1/10 niestety..

 • chlodzenienet

  Sposób aplikacji pasty nie ma za zadanie nakładanie jej za każdym razem w takiej samej ilości a nałożenie jej tak jak użytkownicy nakładają.

  Dużo użytkowników uważa, że im mniej pasty tym lepiej, tutaj widać że to czasem jest zgubne i metody wymuszające nałożenie większej ilości pasty dają lepsze wyniki.

  Każdy widząc zdjęcia poglądowe widzi jak testowaliśmy i może wyciągać własne wnioski, do czego zachęcamy bo nie ma nic zdrowszego niż samodzielne myślenie.

 • zemsta_elektryka

  Zacny chlodzenienet, pastę nakładamy po to, aby jak najbardziej zminimalizować nierówności płaszczyzn stykowych, aby można było przekazać jak największą ilość ciepła elementu wytwarzającego ciepło, np. procesor, do elementu odbierającego wspomniane ciepło, czyli w tym przypadku radiatora. Także nie chodzi tu o ilość nałożonej pasty, bo to także może być zgubne-aczkolwiek czasem trzeba użyć większej ilości- można powiedzieć więc, że chodzi tu tylko i wyłącznie o wyprostowanie mikro-porowatości płaszczyzn aby jak najwięcej ciepła zostało przekazane dalej nie uszkadzając elementów elektroniki.

  dziękuję za uwagę.