»Tytuł recenzji

Wielki test past termoprzewodzących

» Recenzja

Wielki test past termoprzewodzących


Reviews - dodał
Maj 11, 2009 - 14:29 UTC
25 komentarzy


Zapraszamy do zapoznania się z nową odsłoną testu Past Termoprzewodzących:

http://chlodzenie.net/reviews/wielki-test-past-termoprzewodzacych-odslona-druga/#more-9624

Za każdym razem kiedy musimy zamontować chłodzenie na procesorze konieczne jest przesmarowanie go odpowiednią pastą. Bez tej czynności wydajność układów chłodzących będzie dużo niższa. W poniższym teście zaprezentuję 22 pozycje i sprawdzę czy na pewno wszystkie odpowiednio przewodzą temperatury.

Oto nasi zawodnicy:

Akasa ProGrade+ 5022
Akasa ProGrade 460
Scythe Thermal Elixer
Scythe Thermal Grease
Noctua NT-H1
IC Diamond 7 Carat
Coollaboratory Liquid Pro
Coollaboratory Liquid Metal Pad
Arctic Cooling MX-1
Arctic Cooling MX-2
Arctic Silver V
Arctic Silver Ceramique
Revoltec Thermal Diamond Grease
Revoltec Thermal Freeze Silver
Zalman ZM-STG1
Zalman Thermal Grease
OCZ Freeze
Auras Thermal Grease
Thermalright Chill Factor 2
Thermalright Chill Factor 1
Pentagram Thermal Grease
TFC (Feser) H-Bridge

Wszyscy Zawodnicy

Nie będę się dokładnie rozpisywał o każdej paście, tak samo też nie zamieszczę zdjęć każdej z nich. Zajęłoby to znacznie więcej miejsca niż sam test docelowy (a w przypadku takiego produktu naprawdę dokładny opis, a tym samym zdjęcia nie mają większego znaczenia). Zainteresowanych zapraszam do opisów/zdjęć w internecie, jest ich naprawdę wiele. Jeśli jakaś pasta miała coś ciekawego lub uciążliwego to na pewno wspomnę o tym w podsumowaniu lub wymienię to jako wadę/zaletę danego produktu.
W dalszej części będę używał skróconych nazw past bez nazw firm produkujących pastę. Dzięki temu wszystko będzie dokładniejsze i bardziej przejrzyste. Tylko pasty bez specjalnego oznaczenia (takie dołączane do chłodzeń) będą nazywane pełną nazwą.

Konfiguracja testowa:

 • Procesor: Intel C2Q6600
 • Pamięci: 2x1GB DDR2 900 GoodRam Pro
 • Płyta główna: Asus Blitz Formula SE
 • Grafika: BFG GTX285 1GB OC
 • Schładzacz: Thermalright TRUE Black 120
 • Wentylator: Antec TriCool 120 tryb LOW (1200 obr.)
 • Zasilacz: Antec EarthWatts 500W
 • Obudowa: Testowane na pająka.

Procedura testowa:

Każda pasta była nakładana na sam procesor (wcześniej dokładnie wyczyszczony za pomocą alkoholu). Po nałożeniu najpierw rozsmarowywałem idealnie pastę po całej powierzchni a następnie wyrównywałem „kartą kredytową”. Takie nałożenie pozwala uzyskać najlepsze temperatury. Oczywiście dla wyjątkowych past procedura była troszkę inna:

1.Liquid Pro – tutaj nakładałem pędzelkiem do idealnego lustra. Nie następowało żadne wyrównywanie, nie było to już potrzebne.
2.Liquid Metal Pad – tutaj po prostu pad był położony na procesor, jest to najprostsza „pasta” do nakładania w poniższym zestawieniu.
3.Diamond 7 – tutaj pasta przed nałożeniem była rozgrzewana dosyć mocno, bez tego niestety nie dało się jej równomiernie rozprowadzić.

Następnie pasty były rozgrzewane źródłem zewnętrznym do ok. 80 stopni. Taką temperaturę utrzymywałem przez ok. 30 minut. Miało to na celu zasymulować dłuższą pracę past. Po wystygnięciu (do temperatury otoczenia) procesor był wkładany do płyty głównej. Test właściwy polegał na włączeniu jednocześnie 2 kopii programu Orthos (Prio 9, Small FFTs, koligacja odpowiednio ustawiona). Po 15 minutach spisywana była temperatura każdego z rdzeni. Do porównywania z innymi wynikami brano średnią ze wszystkich 4 rdzeni. Program użyty do odczytu to RealTemp wersja 3.0. Temperatura otoczenia wahała się miedzy 24.50°C, a 25.20°C. Schładzacz użyty w tym teście to Thermalright TRUE Black 120 wraz z wentylatorem Antec TriCool 120 włączonym na trym LOW (1200 obr.). Całość była testowana na „pająka” czyli bez obudowy. Przy jakichś niejasnościach (albo nietypowych wynikach) test powtarzałem.

Wyniki:

Test Past - Wyniki

Jak widać ciekły metal zostawił w tyle konkurencję. Zaraz za nim diamentowa konstrukcja będąca „łącznikiem” między typowymi pastami a ciekłym metalem. W dalszej części już jest zaciekła walka, pod obciążeniem praktycznie porównywalnie wypadają mocniejsze propozycje od Scythe i Noctuy a po piętach depcze im „plastrowa” wersja ciekłego metalu. Bardzo dobrze wypada ProGrade+ od Akasy i nowość na rynku – pasta firmy Feser. Są one porównywalne jednak Akasa wypada delikatnie lepiej.
Środek stawki jest raczej dosyć porównywalny, wszystkie pasty mają ok. 47 stopni. Dopiero słabsza pasta Revolteca pokazuje „słabszą formę” ukazując prawie 48 stopni pod obciążeniem. Co ciekawe warto zaznaczyć, że od najgorszej pasty w teście (silikonowa pasta dołączona przez Pentagrama do ich schładzaczy) do najlepszej jest całe 10 stopni różnicy…Jest to wręcz porażająca przepaść a cenowo czasem jest to więcej niż nowe droższe chłodzenia.

Podsumowanie:

Bezkonkurencyjnie nagrodę na największą wydajność otrzymuje Liquid Pro. Niestety opiewa to sporą ilością problemów: nakłada się ją ciężko, zdejmuje jeszcze gorzej a ponadto przewodzi prąd i nie nadaje się do aluminiowych konstrukcji. Jeśli taka ilość ograniczeń nam nie odpowiada, to warto wziąć w podobnej cenie Diamond 7. Pasta naprawdę jest bardzo wydajna (niecałe 2 stopnie gorsza lidera), nie ma problemów z usuwaniem czy przewodzeniem prądu a aluminium się jej „nie boi”. Niestety nakłada się ją naprawdę ciężko, zalecane jest mocne rozgrzanie. Jak na moje umiejętności nakładania jest to najcięższa pasta w nakładaniu z tych przeze mnie przetestowanych.

Dalej mamy 2 praktycznie tak samo wydajne konstrukcje – Scythe i Noctua. Obie są bardzo wydajnymi pastami, które nakłada się w miarę łatwo. W tym przypadku można kierować się własnymi upodobaniami. Zaciekawiła mnie też pasta firmy Feser. Niestety na dany moment nie znam jej ceny ale jeśli będzie przyzwoita (między 20 a 30 zł) możemy mieć naprawdę udanego konkurenta dla „tytanów” rynkowych. Pasta wypada bowiem niewiele gorzej od czołówki a naprawdę jej konsystencja jest jedną z najlepszych i nakłada się ją bardzo szybko.

Jeśli jednak patrzymy na czyste nakładanie, to warto zainteresować się padami metalicznymi – aplikacja ich jest wręcz banalna, nie przewodzą prądu i nie zżerają aluminium ale niestety odziedziczyły po wydajniejszym bracie efekt „wcierania” się w procesor. Niestety jest to już ciężko dostępny produkt a do tego jak był w sprzedaży kosztował naprawdę dużo (ok. 20 zł za jeden listek, ok. 40 zł za 3 listki).

W kategorii łatwego nakładania są pasty pędzelkowe – ich nakładanie trwa ok. 5 sekund. Tutaj mamy propozycję od Revoltec-a i Zalmana. W tym przypadku zdecydowanie Diamond Grease jest „na topie”. Nie dość, że najwyższa wydajność z past „pędzelkowych” to za 21 zł dostajemy aż 6g tej pasty. To wystarczy na naprawdę wiele nałożeń. Zalman STG-1 wypada przeciętnie, jest droższy (24,90 zł), mniej wydajny a do tego ma za krótki pędzelek (realnie wykorzystamy może z 2 g tej pasty). Tańsza pasta Revoltec-a przy droższym bracie wypada blado – słabsza a tańsza tylko o 2 zł. Na tle Zalmana jednak jest to konkurencyjna, co prawda mniej wydajna ale zdecydowanie bardziej opłacalna cenowo.

Co do tańszych past to tutaj Ceramique wiedzie prym. Za 13,90 zł dostaniemy wystarczającą wydajność. Do tego jest jeszcze wersja tej pasty 22g., która w cenie 29 zł jest po prostu bezkonkurencyjna. Jeśli często nakładamy pastę, to jest to zdecydowanie najlepsza pasta cena/jakość.
Porównując teraz tańsze pasty dołączane do schładzaczy różnych firm można odnieść wrażenie, że sporo spośród producentów tutaj oszczędza. Pasty od Pentagrama, Zalmana i Scythe zdecydowanie nadają się do wymiany, nie radzę ich stosować. Pasty od Thermalrighta i Aurasa już coś tam pokazują i dla mniej wymagających mogą wystarczyć ale wymiana da jednak odczuwalne różnice.

Oceny Końcowe:

Każdy produkt ocenię w trzech kategoriach.

1.Wydajność – tutaj wiadomo o co chodzi
2.Opłacalność – jak wypada wydajność na tle ceny pasty i ilości nałożeń
3.Łatwość nakładania – czyli czy laik sobie poradzi

Każda kategoria będzie oceniana w skali od 1 do 10 gdzie 10 to najlepszy wynik. Oczywiście przy każdej paście opiszę też jej plusy i minusy. Pasty dołączane tylko do schładzaczy nie będą miały oceny Opłacalność, gdyż nie ma jak ocenić ich realnej ceny (a nazwać ich darmowymi nie można bo są dołączane do schładzaczy, które przecież swoje kosztują).

Coollaboratory Liquid Pro
Wydajność: 10/10
Opłacalność : 5/10
Łatwość nakładania : 3/10

Zalety:
Bardzo wysoka wydajność

Wady:
Reaguje z aluminium
Przewodzi prąd
Bardzo ciężko się nakłada (najlepiej dokupić pędzelek)
Wżera się w nałożoną powierzchnię (ścierają się numery seryjne procesora)

IC Diamond 7 Carat
Wydajność: 9/10
Opłacalność : 4/10
Łatwość nakładania : 4/10

Zalety:
Bardzo wysoka wydajność

Wady:
Mała ilość (starczy na 3-4 nałożenia)
Ciężko się nakłada

Scythe Thermal Elixer
Wydajność: 9/10
Opłacalność : 4/10
Łatwość nakładania : 6/10

Zalety :
Wysoka wydajność
Dobra cena/wydajność
Łatwo się nakłada

Wady:
Mimo wszystko cena mogłaby być niższa
Stosunek cena/ilość niezbyt korzystny

Noctua NT-H1
Wydajność: 9/10
Opłacalność : 4/10
Łatwość nakładania : 6/10

Zalety :
Wysoka wydajność
Dobra cena/wydajność
Łatwo się nakłada
Dołączana do schadzaczy Noctua

Wady:
Mimo wszystko cena mogłaby być niższa
Stosunek cena/ilość niezbyt korzystny

Coollaboratory Liquid Metal Pad
Wydajność: 9/10
Opłacalność : 2/10
Łatwość nakładania : 10/10

Zalety :
Wysoka Wydajność
Bardzo łatwe nakładanie

Wady:
Bardzo wysoka cena w stosunku do ilości nałożeń
Wżera się w nałożoną powierzchnię (ścierają się numery seryjne procesora)

Akasa ProGrade+ 5022
Wydajność: 9/10
Opłacalność : 3/10
Łatwość nakładania : 7/10

Zalety:
Wysoka Wydajność
Przyjemne nakładanie dzięki dołączonej „karcie kredytowej”

Wady:
Zdecydowanie za wysoka cena

TFC (Feser) H-Bridge
Wydajność: 8/10
Opłacalność : ?/10
Łatwość nakładania : 7/10

Zalety:
Dobra wydajność
Łatwo się nakłada

Wady:
Brak dostępności na rynku
Nieznana cena

OCZ Freeze
Wydajność: 8/10
Opłacalność : 7/10
Łatwość nakładania : 6/10

Zalety:
Dobra wydajność
Dobra cena

Wady:
Nie stwierdzono

Revoltec Thermal Diamond Grease
Wydajność: 7/10
Opłacalność : 9/10
Łatwość nakładania : 9/10

Zalety:
Dobra wydajność (słabsza w spoczynku)
Najlepsza wydajność wśród past pędzelkowych
Łatwe nakładanie (dzięki dołączonemu pędzelkowi)
Dobry stosunek cena/ilość/wydajność

Wady:
Nie stwierdzono

Arctic Cooling MX-2
Wydajność: 7/10
Opłacalność : 7/10
Łatwość nakładania : 6/10

Zalety:
Dobra wydajność
Dobr stosunek cena/ilość (4g)
Dołączana do schadzaczy Arctic Cooling

Wady:
Mimo wszystko jednak wypada słabiej od bezpośrednich konkurentów

Thermalright Chill Factor 2
Wydajność: 7/10
Opłacalność : brak
Łatwość nakładania : 6/10

Zalety:
Dobra wydajność
Dołączana do schadzaczy Thermalright

Wady:
Brak możliwości kupienia osobno

Arctic Silver V
Wydajność: 7/10
Opłacalność : 6/10
Łatwość nakładania : 6/10

Zalety:
Dobra wydajność

Wady:
Troszkę droga na tle konkurencji

Zalman ZM-STG1
Wydajność: 7/10
Opłacalność : 5/10
Łatwość nakładania : 9/10

Zalety:
Dobra wydajność
Łatwe nakładanie (dzięki dołączonemu pędzelkowi)

Wady:
Za krótki pędzelek
Słaby stosunek cena/ilość

Akasa ProGrade 460
Wydajność: 7/10
Opłacalność : 3/10
Łatwość nakładania : 7/10

Zalety
Dobra wydajność
Przyjemne nakładanie dzięki dołączonej „karcie kredytowej”

Wady:
Za droga

Revoltec Thermal Freeze Silver
Wydajność: 6/10
Opłacalność : 8/10
Łatwość nakładania : 9/10

Zalety
Dobra wydajność
Łatwe nakładanie (dzięki dołączonemu pędzelkowi)
Dobry stosunek cena/ilość/wydajność

Wady:
Słabsza od mocniejszego brata a nie wiele tańsza

Arctic Silver Ceramique
Wydajność: 5/10
Opłacalność tubka 2g: 7/10
Opłacalność tubka 22g: 10/10
Łatwość nakładania : 7/10

Zalety:
Najlepszy stosunek cena/ilość wersji 22g (troszkę ponad 1 zł za g)
Dobry stosunek cena/ilość wersji 2g
Łatwe nakładanie
Pasta dobrze znosi ujemne temperatury

Wady:
Średnia wydajność

Arctic Cooling MX-1
Wydajność: 4/10
Opłacalność : ?/10
Łatwość nakładania : 5/10

Zalety:
Dołączana do schadzaczy Arctic Cooling

Wady:
Średnia wydajność
Już niedostępna na rynku do kupienia osobno
Bardzo gęsta konstystencja przez co ciężko się nakłada

Auras Thermal Grease
Wydajność: 4/10
Opłacalność : ?/10
Łatwość nakładania : 5/10

Zalety:
Dołączana do schadzaczy Auras

Wady:
Gęsta konstystencja przez co ciężko się nakłada
Średnia wydajność

Thermalright Chill Factor 1
Wydajność: 3/10
Opłacalność : ?/10
Łatwość nakładania : 6/10

Zalety:
Dołączana do schadzaczy Thermalright

Wady:
Średnia wydajność
Brak możliwości kupenia osobno

Scythe Thermal Grease
Wydajność: 2/10
Opłacalność : ?/10
Łatwość nakładania : 6/10

Zalety:
Ciężko coś znaleźć

Wady:
Słaba wydajność
Bardzo mała ilość w „opakowaniu”
Zapakowana w folię jednokrotnego użytku

Zalman Thermal Grease
Wydajność: 2/10
Opłacalność : ?/10
Łatwość nakładania : 4/10

Zalety:
Ciężko coś znaleźć

Wady:
Słaba wydajność
Bardzo dziwna tubka, która ukrywa naprawdę bardzo małą ilość pasty (ledwo starcza na jedno nałożenie)

Pentagram Thermal Grease
Wydajność: 1/10
Opłacalność : ?/10
Łatwość nakładania : 6/10

Zalety:
Brak

Wady:
Najsłabsza pasta w teście
Bardzo mała ilość w „opakowaniu”
Zapakowana w folię jednokrotnego użytku

Wielkie podziękowania dla firmy ExtremeMem za dostarczenie sprzętu do testów.

Podziękowania dla poniższych firm za dostarczenie past do testów:

 • Admax – Noctua i Akasa
 • Listan – Scythe i Revoltec
 • ExtremeMem – OCZ
 • Cooling.pl – Reszta past

Zapraszamy do zapoznania się z nową odsłoną testu Past Termoprzewodzących:

http://chlodzenie.net/reviews/wielki-test-past-termoprzewodzacych-odslona-druga/#more-9624

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.6/10 (9 votes cast)
Wielki test past termoprzewodzących, 9.6 out of 10 based on 9 ratings